خبرگذاری حکومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

زندان و شكنجه گاهى كه به موزه تبديل شد

leave a comment »

موزه تاريخ اطلاعات ايران» در بازداشتگاه توحيد

موزه تاريخ اطلاعات ايران كه امروز از پربيننده ترين موزه هاى ايران است، امارتى است كه زمانى نام آن كافى بود تا پشت هر فرد عادى را بلرزاند، چه رساند به محكومى كه به آنها برده مى شد.
اين موزه كه دو نظام سياسى را به عمر خود ديده است در دوران پهلوى كميته مشترك ضد خرابكارى نام داشت و پس از انقلاب به بازداشگاه توحيد تغيير نام داد و در هر دو دوران سياه چالى مخوف براى شكنجه و اقرار گرفتن از زندانيان سياسى بود.
ساختمان اين زندان مخوف را مهندسان آلمان نازى در سال ۱۹۱۶ ساختند. ساختمانى كه هنوز در نوع خود منحصر به فرد است.
كميته مشترك ضد خرابكارى كه بعد از انقلاب به بازداشتگاه توحيد تغييرنام داد، حالا به يكى از پرطرفدارترين موزه هاى تهران تبديل شده.

هزاران نفر از مردم در طول هفته از موزه تاريخ اطلاعات ايران كه توسط وزارت اطلاعات اداره مى شود، ديدن مى كنند، موزه اى كه زمانى مخوف ترين سياهچال فعالان سياسى بود.
در ابتداى ورود به موزه، خودروهاى كاديلاك ارتشبد نصيرى و فردوست، روساى سازمان اطلاعات و امنيت كشور ديده مى شود كه در آنها مانكن هايى به شكل اين دو نفر گذاشته شده.
بازديدكنندگان از اين مجموعه، ابتدا در آمفى تئاترى كه در كنار اين موزه ساخته شده فيلمى را تماشا مى كنندكه در آن با بعضى از كسانى كه پيش از انقلاب در كميته مشترك ضد خرابكارى نگهدارى شده اند، مصاحبه شده است. علاوه بر اين كليپ هايى نمايش داده مى شود كه سعى در شبيه سازى شكنجه هاى ساواك دارد. زنانى كه در اين فيلم از اوضاع خود در آن زمان مى گويند، گاهى از شدت هيجان تعريف آنچه بر آنها رفته است، به گريه مى افتند.
بعد از تماشاى فيلم، بازديدكنندگان از ساختمان اين مجموعه بازديد مى كنند. شكل اين عمارت استوانه اى است كه در گرداگرد هر چهارطبقه آن سلول هاى انفرادى و بندهاى عمومى قرار گرفته است.
درهاى اين ساختمان به قدرى به هم شبيه است كه اگر فلش هاى راهنما برداشته شود، نمى توان تشخيص دادكه ازكجاى اين راهروى دايره اى مى توان خارج شد.
سلولهاى انفرادى در اين بازداشگاه ديوارهاى مشكى دارند و هيچ وسيله روشنائى يا تهويه هوا در آنها وجود ندارد. در هر طبقه اطاقى است كه در آن وسايل شكنجه گذاشته شده. جالب ترين وسيله شكنجه كه در به نمايش گذاشته شده است وسيله اى به نام آپولو است. آپولو يك صندلى آهنى است كه در آن دست و پاى افراد بسته مى شود و سر در يك محفظه آهنى قرار مى گيرد. سپس به شش جاى بدن برق وصل مى شود.
عكس و مشخصات كسانى كه به عنوان شكنجه گران ساواك معرفى شده اند در اطاقهاى شكنجه به ديوار زده شده. بيش از ۳۰ وزير و دو رئيس جمهورى به همراه رهبر جمهورى اسلامى پيش از انقلاب در اين محل نگهدارى مى شدند كه از مهم ترين آنها مى توان به رجائى، على اكبر هاشمى رفسنحانى، مهدى كروبى، على اكبر ناطق نورى، بهزاد نبوى و همچنين آيت الله على خامنه اى اشاره كرد.
تاسال ۱۳۷۹ از اين بازداشتگاه استفاده مى شده اما بنابه تصميم يونسى، وزير اطلاعات جمهورى اسلامى، اين محل به موزه تبديل شد.
پس ازانقلاب هم از اين محل براى نگهدارى زندانيان سياسى استفاده شده كه شاخص ترين آنها عوامل حزب مجاهدين و كودتاى نوژه بوده اند. عكس هيچيك از شكنجه گران جمهورى اسلامى را به ديوار نزده اند.
سياه چال هاى اين مجموعه به قدرى مخوف است كه تا زمانى كه بازديد كننده از آنها خارج نشود، احساس امنيت نمى كند.
عبدالكريم لاهيجى (حقوقدان ومدافع حقوق بشر، پاريس) در اين زمينه ميگويد: در اين كه اين اقدام سمبوليك است و اقدام جالبى است و همچنانكه مى دانيد سلول نلسون ماندلا هم در آفريقاى جنوبى موزه شده است. ولى اين در كشورى است كه ديگر شكنجه رواج نداشته باشد. در كشورى كه زندان هاى مخفى وجود نداشته باشد. در كشورى كه زندان هاى مجرد، كه در آن زندانى از بيرون كاملا بى خبر است، از خانواده اش، از وكيلش، وجودنداشته باشد. در حاليكه ما مى دانيم دو گزارشگر سازمان ملل هم تأييد كردند، هم گزارشگر در مورد بازداشتهاى خودسرانه و هم گزارشگر در باره آزادى عقيده و بيان، كه متأسفانه در جمهورى اسلامى همچنان زندان گاه هاى مخفى هست و همچنان با زندانيان بدرفتارى ميشود و باز آخرين نمونه اش مرگ فجيع زهرا كاظمى بود كه در دوران بازداشتش در اثر كتك و شكنجه فوت كرد.

Written by State-of-Siege

9 مه 2008 در 9:10 ق.ظ.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: