خبرگذاری حکومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

مصوبات محرمانه‌ی وزارت دادگستری آمريکا درباره‌ی روش های خشن بازجویی

leave a comment »

امروز سه خبرنگار ِحقيقت ياب، در روزنامه‌ی نيويورک تايمز فاش کردند که وزارت دادگستري آمريکا با مصوبات محرمانه خود در مورد روش هاي خشن بازجويي از مظنونان تروريسم، به احتمال زياد از محدوديت هاي قانوني ِ آمريکا پا فراتر گذاشته و همچنين مفاد قرارداد بين المللي «پيمان ضد شکنجه» را هم نقض کرده است.

اين سه خبرنگار که به تازگي به اسناد داخلي وزارت دادگستري دست پيدا کرده اند، مي نويسند وزارت دادگستري و دادستان کل وقت، آقاي آلبرتو گونزالِس، به خواسته هاي کاخ سفيد تن در داده و استقلال حقوقي اين وزارتخانه را تابع خواسته هاي سياسي رييس جمهور و معاون او کرده بود.

مسألهء بازجويي با روش هاي خشن فيزيکي توسط سازمان مرکزي اطلاعات و امنيت آمريکا (CIA) يکي از مسايل حقوقي جنجال برانگيز در دوران رياست جمهوري جورج بوش بوده است. پس از رويداد يازدهم سپتامبر، رييس جمهور آمريکا از همهء اختيارات خود استفاده کرد تا محدوديت هاي قانوني در مورد اِعمال شکنجه را دور بزند تا دست بازجويان ِ سازمانهاي امنيتي آمريکا براي کسب اطلاعات از مظنونان تروريسم باز باشد.

در آمريکا شکنجه غيرقانوني است. علاوه برآن، دولت ايالات متحده موظف است طبق مفاد قرار داد بين المللي «پيمان ضد شکنجه» (Convention Against Torture) از بکارگيري روش هاي «سبعانه، غيرانساني، و تحقيرکننده» در بازجويي ها جلوگيري کند. محل زندانها بايد علني و مورد بازديد ادواري صليب سرخ بين المللي باشد. مسؤليت هرگونه قانون شکني در اين خصوص به عهدهء وزارت دادگستري آمريکا، به ويژه «دفتر مشورت حقوقي» (Office of Legal Council) در داخل وزارت دادگستري، و در نهايت شخص دادستان کل (وزير دادگستري) است.

در ماه فوريهء ۲۰۰۵، وزارت دادگستري به رياست آلبرتو گونزالس، در سندي محرمانه به بازجويان CIA اجازه داد که از شديدترين تاکتيک هاي بازجويي در کسب اطلاعات استفاده کنند. از جملهء اين تاکتيک ها، سيلي هاي شديد به صورت، غرق مصنوعي در آب، نگهداري برهنه در سلول منجمد بود؛ و همچنین روش هاي ديگري که کارکنان «سي آي اِ» از همتايان مصري و عربستان سعودي خود آموختند.

دستورالعمل دادستان ِکل باعث اختلافات داخلي در وزارت و در «دفتر مشورت حقوقي» شد. معاون وزير، آقاي «جيمز کـُومي» پس از مشاجره با کاخ سفيد، به نشانهء اعتراض استعفا داد و به همکاران خود در وزارت دادگستري گفت آنها روزي از کردهء خود «شـرمنده» خواهند شد.

اگر کارکنان CIA متهم به قانون شکني شوند، هزينه هاي بسيار گران دفاع حقوقي در دادگاه و مجازات هاي احتمالي باعث مي شود که زندگي حرفه اي و رتبه هاي شغلي آنها براي هميشه به مخاطره بيفتد. از همين رو، بازجويان براي استفاده از تک تک روش هاي خود، قبلاً با حقوق دانان وزارت دادگستري مشورت مي کنند. «دفتر مشورت حقوقي» در وزارت دادگستري آمريکا، مي بايد نسبت به گرايش هاي سياسي کاخ سفيد استقلال داشته باشد و بي طرفي خود را در همه حال حفظ کند. اين دفتر، ديده بان و ضمانت کنندهء آن است که کارکنان کابينه در هيچ مورد قانون را زيرپا نگذارند و به اين لحاظ بالاترين مرجع تفسير قانون در درون کابينه محسوب مي شود.

در پايان دوره اول رياست جمهوريِ جورج بوش به سال ۲۰۰۴، جمع بزرگي از حقوق دانانِ وزارت دادگستري عليه سياست هاي جديدِ جمع آوري اطلاعات، استراق سمع شهروندان، و روش هاي حبس و بازجويي، دست به اعتراض زدند. پس از آنکه در سال ۲۰۰۶ وجود خانه هاي امن و زندانهاي مخفي CIA در مکانهاي متعدد خارج از خاک آمريکا فاش شد، کنگرهء آمريکا و دادگاه عالي اين کشور در صدد برآمدند به قانون شکني هاي احتمالي کابينه در اين خصوص رسيدگي کنند. اما وزارت دادگستري بازهم در دستورالعمل هاي محرمانه به بازجويان CIA اطمينان داد که روش هاي آنها، تخطي از قانون نيست و ايجاد اشکال نخواهدکرد. اين اقدامات، همه بدون مشورت با مردم در حوزهء عمومي و بدون تصويب نمايندگان مردم در کنگره، و تنها به پشتوانهء نظر حقوقدانان «دفتر مشورت حقوقي» وزارت دادگستري، صورت گرفته است.

سه خبرنگار حقيقت ياب روزنامهء نيويورک تايمز، سکات شين، ديويد جانستون، و جيمز رايزن، پس از سه ماه تحقيق و مصاحبه با بيست و چند نفر از کارکنان فعلي و سابق سازمانهاي ضدتروريستي دولتي، امروز از وجود دستورالعمل هاي محرمانه و اختلافات داخلي وزارت دادگستري پرده برداشتند. آلبرتو گونزالس، ماه گذشته به خاطر تحقيقات کنگره در مورد فعاليت هاي ديگرش که با همکاري و زير نفوذ ديک چيني معاون رييس جمهور انجام شده، مجبور به استعفا شد.

عبدي کلانتري ـ برای صدای آلمان

Written by State-of-Siege

11 مه 2008 در 3:11 ق.ظ.

نوشته شده در کالبد شکافی شکنجه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: