خبرگذاری حکومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

ويديوی شکنجه در چچن؛ نمايش شکنجه، اينبار توسط شکنجه گران روس

leave a comment »

نوشته اِکرهارد يِنيکه در Telepolis – 28 ماه مه 2004

تصاويري از يک نوار ويديو را که در نشريه روسي نُوايا گازتا خانم آنا پليتکوسکايا به چاپ رسانده است، موجب آن شده که اين خبرنگار متهور هدف حملات و تهديدات جدي قرار گيرد. اين تصاوير تکان دهنده افکار عمومي روسيه را مجدداً به موضوع نقض شديد حقوق بشر در چچن معطوف نموده است. زيرا که پس از ايجاد حسّاسيت نسبت به شکنجه با پخش تصاوير شکنجamnesty11 ه در عراق، خانم پوليتکوسکايا رفتار غير انساني و قتل اسراي چچن را در اين ويديو که در کنار تصاوير آن تاريخ 21 مارس 2000 نشان داده ميشود، بطور مستند به افکار عمومي عرضه نموده است.

اکنون پس از سالها يک افسر درجه دو 22 ساله روس که فيلمبردار اين ويديو بوده است بعلت عذاب وجدان آنرا در اختيار اين خانم خبر نگار گذاشته است:

اشباه لاغري که بر بدنهاي برخي از آنها زخمهاي عميقي مشاهده ميشوند و استخوانهاي شکسته شان از لابه لاي زخمها نمايان اند، از ماشيني باري و از داخل قفس حيواناتي که در آنها اسير مي باشند، به سطح جادّه پرتاب مي شوند، در حاليکه برخي از آنها بيجان بوده و برخيamnesty7 ديگر در حال جان دادن اند.

از قرار معلوم از سال 2000 تا کنون در رفتار مأمورين انتظامي روس نسبت به چچن ها تغييرات  ريادي صورت نگرفته است:

بر طبق گزارش روزنامه آلماني زبان نورسکايا در مسکو از شمال چچن در 18 ماه مارس 2004 ساعت 2 صبح عده اي ملبّس به لباس نظامي و نقاب بر چهره به منزل خانواده چَمبولاتف هجوم آورده و تيمور، فرزند 24 ساله آنها را دستگير و به همراه خود مي برند. آنها در پاسخ اعتراضات اين خانواده مي گويند که مأمور سازمان امنيت روسيه موسوم به FSB بوده و قصد دارند تيمور را باتهام وابستگي به يک سازمان مسلح به پليس ببرند. تيمور همان روز کشته ميشود. amnesty9

در 25 ماه مارس يک هليکوپتر نظامي در ساعت 11 شب يک ماشين شخصي را که در ساحل رودخانه اي توقف کرده است، به تير مي بندد. بمجرد اينکه سرنشينان، خودرو را ترک مي کنند، از داخل هليکوپتر آنها را به تير مي بندند. موسي خانخُف 21 ساله در جا جان ميدهد، اِبراگيم خاشاگولگف 16 ساله در بيمارستان ميميرد. وضع جوان سوم بحراني بوده و در باره فرد چهارم اطلاعي در دست نيست.

خانم پليتکوسکايا ک

ه اين گزارش را نوشته است، شخصاً بارها مورد تهاجم قرار گرفته و در شرايط بسيار سختي به کار خود ادامه مي دهد. او مي گويد: کاري را که مي کنم از روي ايمانم انجام مي دهم و در آنجام آن با وجدان خويش همسازم

اصالت:
http://www.telepolis.de/deutsch/inhalt/co/17539/1.html

Written by State-of-Siege

11 مه 2008 در 3:15 ق.ظ.

نوشته شده در قربانیان شکنجه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: