خبرگذاری حکومت نظامی

ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی

پرونده های امنیتی اشتاسی (سازمان امنیت آلمان شرقی)

leave a comment »

پرونده های سازمان امنیت آلمان شرقی (اشتازی) پس از فرو ریختن دیوار برلین به دست آمریکاییان افتاد و آنها پس از بررسی ده ساله آنها را بر روی سی دی کپی کرده و به دولت آلمان دادند! اداره ای که ریاست آن را خانم ماریانه برتلر Mariane Birthler بر عهده دارد، مسئول بررسی این پرونده هاست. این بررسی هنوز ادامه دارد لیکن تا کنون همکاری برخی از ژورنالیستها، نویسندگان، هنرمندان و دولتمردان کنونی با اشتازی افشا شده است. قرار است در بررسی پرونده های امنیتی عراق از تجربه این اداره استفاده شود.
فشرده گفتگوی روزنامه فرانکفورتر آلگماینه (28 دسامبر 2003) با خانم برتلر :

س-  شما از سه سال پیش بر روی پرونده های اشتازی کار می کنید. حال می خواهید تجربه خود را در مورد پرونده های امنیتی عراق به کار گیرید. آیا شباهتی بین اینها وجود دارد؟

ج-  البته  موقعیتها متفاوتند ولی با وجود تفاوت در مناسبات همواره شباهتهایی بین دیکتاتوریها وجود دارد. ما نمی خواهیم که همان روش ما در بررسی پرونده های صدام پیش گرفته شود، بلکه می خواهیم کمک  کنیم که بتوانند روش خود را برای کار روی پرونده ها پیدا کنند.

س- چندی پیش شما در آمریکا با عراقیهای تبعیدی و وزارت خارجه آمریکا و نیز دیپلماتهای آلمانی در این باره صحبت کردید. آیا همگی خواهان بررسی این پرونده ها هستند؟

ج- احساس می کنم که تمایل گسترده ای برای کار مشترک و یافتن راهکارهای قانونی وجود دارد. البته مدتی طول می کشد تا چگونگی این اقدام کاملا مشخص شود.

س- آیا اداره شما عملا در این کار مشارکت دارد؟

ج- از من پرسشهای بسیاری در زمینه آماده کردن پرونده ها و نگهداری و انتشار آنها شده و از پیشنهاد من مبنی بر استفاده از تجارب ما شدیدا استقبال شده است.

س- بجز تبعیدیان آیا با عراقیهای داخل کشور نیز صحبت کرده اید؟

ج- از من دعوت شده که به همین منظور به عراق سفر کنم. مدتی طول خواهد کشید تا تمامی گروههایی که در این زمینه فعال هستند بتوانند با یکدیگر همکاری کنند.

س- اصلا چه پرونده هایی از رژیم صدام هنوز باقی مانده است؟

ج- گویا بسیار زیاد است. پرونده های زیادی از سازمانهای متعدد و موازی اطلاعاتی بر جای مانده است. من در تمامی گفتگوها یک توصیه کرده ام: مهمترین نکته این است که این پرونده ها در جای امنی نگهداری شوند و به دست اشخاص نا باب نیفتند. چگونگی بقیه اقدامات مانند راهکارهای قانونی و سازماندهی کار را بعدا نیز می توان روشن کرد. ممکن است که این پرونده ها در دادگاه علیه صدام و دیگر مسئولان رژیم سابق مورد استفاده قرار گیرند.

س- آیا کار بر روی گذشته عراق بدون حمایت آمریکا تصورپذیر است؟

ج- خیر. درست کردن یک آرشیو پول می خواهد و بعد هم باید از آن محافظت کرد. اینکه بدون آمریکاییان می توان این کار را انجام داد، غیر واقعیست. امیدوارم که عراقیها از این اقدام حمایت کنند و آمریکا در اینجا مسئولیت را بر عهده دارد.

س- آیا ممکن است به این وسیله آلمانیها نیز در عراق به بازی گرفته شوند؟

ج- این حداکثر یک موضوع فرعی خواهد بود. برای من پشتیبانی از این وظیفه خیلی مهم بسیار بیشتر از رابطه آلمان و آمریکا اهمیت دارد.

س- شما تجارب خود را در اختیار کشورهای اروپای شرقی نیز قرار دادید. آیا این تجارب کمکی به این کشورها کرد؟

ج- در اوایل دهه نود در بسیاری از این کشورها راهی که ما پیمودیم، چندان درک نمی شد. برخی حتا مسخره می کردند که آلمانیها برای کار بر روی گذشته یک اداره تأسیس کرده اند! تازه پس از اینکه از جمله در لهستان معلوم شد که پرونده های نا گشوده خطرناک هستند، مثلا در مورد روشن نشدن برخی از اتهامات، تصمیم گرفته شد که نگذارند پرونده ها در دست کسانی که آنان را در اختیار داشتند بماند. سپس قوانین و ارگانهایی مشابه اداره ما به وجود آوردند.

س- آیا کشورهای اروپای شرقی با آلمان همکاری می کنند؟

ج- ما با ادارات مشابه در لهستان، چک، مجارستان، رومانی و چند کشور دیگر همکاری داریم. سازمانهای امنیتی کمونیستی به شکل شبکه عمل می کردند از همین رو ما نیز باید اعمال آنان را با همدیگر بررسی کنیم.

س- بسیاری از این کشورها در سال آینده عضو اتحادیه اروپا خواهند شد. آیا مشکلی در این زمینه پیش خواهد آمد؟

ج- با گسترش اتحادیه اروپا این تمایل تشدید می شود که موضوع کمونیسم به مثابه یک موضوع اروپایی مورد توجه قرار گیرد. اتحادیه اروپا در آینده نباید کمونیسم را به عنوان یک پدیده ملی، بلکه باید به عنوان یک موضوع مهم اروپایی مورد بررسی قرار دهد.

س- آیا بررسی گذشته آلمان شرقی درست بود؟

ج- تماما و کاملا بلی! نسل جوان نیز به این موضوع علاقه نشان می دهد. درباره دومین دیکتاتوری آلمان [جمهوری دمکراتیک آلمان] مانند نخستین دیکتاتوری [حکومت هیتلر] چندین دهه سکوت نشد و مسببان سابق نتوانستند مقامهای مهم را اشغال کنند! این خود ایالتهای آلمان شرقی بودند که اراده سیاسی خود را برای بررسی پرونده های اشتازی نشان دادند و این کار به آنان تحمیل نشده است. امروز نیز باید این اراده سیاسی را یادآوری کرد.

س- شما مطالب مهمی را درباره گذشته گونتر والرافGuenter Wallraff [از نویسندگان مشهور و جنجالی آلمان غربی] پیدا کردید. آیا این مدارک نشان می دهد که او آگاهانه با اشتازی همکاری میکرد؟

ج- پس از انتشار مدارکی که در تابستان گذشته منتشر شد، مطالبی پیدا شدند که اگرچه موضوع جدیدی در آنها نیست، لیکن مدارک قبلی را تأیید می کنند.

س- یک مورد مه
دیگر، در مورد مانفرد اشتولپه Manfred Stolpe وزیر راه و ترابری کنونی آلمان است. شما در سال 1992 به عنوان  وزیر ایالتی آموزش و پرورش در دوران استانداری اشتولپه به دلیل سوابق او در آلمان شرقی استعفا دادید. اخیرا مطالب جدیدی در مورد گذشته وی پیدا شده. آیا اسناد جدیدی به دست آمده است؟

ج- تعدادی درخواست برای کار بر روی کلیسای پروتستان در آلمان شرقی وجود داشت که در آن از شخص اشتولپه نیز نام برده می شود. این درخواستها همگی بر اساس مقررات معمول و قوانین جاری مورد بررسی قرار گرفتند. من برای اینکه به غرض ورزی متهم نشوم، تمامی مدارک مربوطه را جهت بررسی در اختیار معاون خود قرار داده ام. امیدوارم درک کنید که به عنوان نماینده دولت نمی توانم در این زمینه اظهار نظر کنم. نظرم درباره آقای اشتولپه همان استعفای من در یازده سال پیش است. چیز دیگری ندارم که به آن اضافه کنم!

اصالت:
alefbe.com

Written by State-of-Siege

11 مه 2008 در 3:17 ق.ظ.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: